Raiespordi hooaeg algab sel nädalõpukl traditsiooniliselt Tartus 30. korda toimuval Maamessil, kus võistlusel Kevadkarikas selgitavad Eesti, Läti, Leedu ja Soome parimad tegijad kolmeosalise sarja esimese etapi parimad.
Võistluste projektijuhi Mart Kelgu sõnul on 29. korda toimuv Kevadkarikas oodatud sündmus nii Eesti kui naaberriikide võistlejatele, sest pärast pikemat talvepausi saab oma oskused taas rahvusvahelises konkurentsis proovile panna. „Raiesport on pealtvaatajatele efektne jälgida, sest laaste sõna otseses mõttes lendab. Vaatemängu kõrval on võistluste suurem siht juurutada ohutuid ja mõistlikke töövõtteid, et saega tegutsemine oleks võimalikult turvaline nii inimestele kui loodusele,“ märkis Kelk. „Just praegusel kevadisel ajal kasvab inimeste aktiivsus kodude ja maakohtade aedades ning enne sae kättevõtmist tasub meelde tuletada ja üle vaadata põhitõed alates sae õigest hooldamisest puu langetamiseni.“
Raiespordivõistlused algavad Maamessil neljapäeval, 18. aprillil kell 11, mil selguvad kiiremad ja osavamad noorendike hooldajad. Võistluse tarvis on ette valmistatud simuleeritud kuusenoorendik messi pealaval. Võisteldakse kolmel alal: saeketta vahetus, kuusenoorendiku simulatsioon ja langetamine. Noorendiku hooldus on meie metsades väga oluline, seetõttu on imitatsiooniks üles seatud tehisnoorendik, mida võsasaega tuleb võistlejatel aja ja täpsuse peale harvendama hakata.
Reedel asuvad võistlustulle mootorsaega raiesportlased ning päeva naelaks on 15-meetriste mastide langetamine, et imiteerida muidu metsas toimuvat puu langetamist. Võistlus annab pealtvaatajale aimu puu langetamiseks vajalikust täpsusest ja oskustest ning võistlusmomendi loovast kiirusest.
Puude langetamiseks tasub maamessil kohal olla juba varakult, sest võistlus algab kell 9.00.
Laupäeval toimuvad võistluste ülejäänud - saeketi vahetus, täpsussaagimine ja kombineeritud järkamine ja laasimine. Võistluspäev algab juba kell 9.00 hommikul. Võistlushooaeg Eesti on kolme etapiline ja kogu hooaeg kulmineerub septembris Viinis, kus toimuvad 35. Raiespordi maailmameistrivõistlused.
Kutsehariduse edendamine ja kutseõppe propageerimine on raievõistlustel kesksel kohal. Lisaks kindlasti ka ohutud töövõtted ja praktilised teadmised. Võistluste kaaskorraldaja on RMK ja partneriks Luua Metsanduskool. Võistlusi kaasrahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus. Võistlustel kasutatav puitmaterjal pärineb PEFC sertifitseeritud metsadest. Võistlustega saab kursis olla Facebookis eestiraiesport ja www.raiesport.ee
Foto: Aldis Toome.${formatDate(articleData.created)}