17.04.2024 Maamess 2024

Puukentsefaliit ohustab kõiki, tule Maamessile vaktsineerima

Puugid on tavaliselt aktiivsed umbes märtsi keskpaigast kuni oktoobrini, kui maapinna temperatuur jõuab +5 kuni +7 °C. Eestis levib puukide kaudu kahte eritüüpi nakkushaiguseid: puukborrelioos ja puukentsefaliit, millest viimase vastu on olemas vaktsiin.

Mis on puukentsefaliit ja puukborrelioos?

Puukentsefaliit on kesknärvisüsteemi nakkushaigus, mille kulg on sageli kahefaasiline. Puukentsefaliidi viiruste ülekandjateks inimestele on puugid, kes verd imedes kannavad ühtlasi üle ka viirusi, antud juhul flaviviirust. Viirused võivad levida inimesele ka nakatunud looma (näiteks kitse või lehma) pastöriseerimata piima või piimasaaduste tarbimisel.

Enamjaolt puukentsefaliidi põdejatest paranevad, kuid kahjuks jäävad 26 - 46% kesknärvisüsteemi haaratusega patsientidele probleemid pikemaks ajaks. Sagedasti esineb tasakaalu- ja koordinatsioonihäireid, osadel inimestel võivad ilmneda jäsemete halvatused, keskendumise- ja mäluhäired. Teatud juhtudel võib entsefaliit lõppeda surmaga! Puukentsefaliidi vastu puudub spetsiifiline ravi, haigust ravitakse sümptomaatiliselt. Haiguse läbipõdenud inimestel tekib eluaegne immuunsus.

Puukborrelioos on puukidega leviv haigus, mis kahjustab nahka, närvisüsteemi, liigeseid ja südant. Borrelioosi tekitajate ülekandjateks inimestele on puugid, kes verd imedes kannavad ühtlasi üle ka borreliabakterit. Kui puukentsefaliidiviirus jõuab inimese organismi kiiresti pärast hammustust, siis borrelianakkuse saamiseks kulub enamasti kaks ööpäeva kuni nahka imendunud puugilt haigustekitajad inimesele üle kanduvad. Erinevalt entsefaliidist diagnoositakse puukborrelioosi aastaringselt, sest paljudel juhtudel on haigus jäänud õigeaegselt avastamata. Puukborrelioosi ravitakse antibiootikumidega. Pärast puukborrelioosi läbipõdemist ei teki immuunsust ning inimene võib uuesti nakatuda.

Kuidas ennetada?

Liikudes puugiohtlikus piirkonnas on soovitatav:

  • kanda heledaid, pikkade varrukatega riietust, et puuke oleks võimalik paremini riietel märgata;
  • püksisääred on soovituslik toppida sokkide ja/või kummikute sisse;
  • kasutada putukatõrjevahendeid;
  • pärast puugiohtlikus piirkonnas viibimist tuleb kontrolli kogu keha, lastel hoolikalt ka kõrvatagused, kaenlaalused jm kehapiirkonnad.

Puukentsefaliidi vastu on võimalik vaktsineerida

Puukentsefaliidi vältimiseks on olemas tõhusad ja ohutud inaktiveeritud vaktsiinid nii täiskasvanutele kui lastele.  Esmakordne vaktsineerimine koosneb kolmest süstist, millest kaks esimest tehakse 1-3-kuulise vahega ja kolmas vaktsiinisüst kuni aasta hiljem. Seejärel toimuvad korduvvaktsineerimised 3-5 aasta järel.

18.-20. aprillil teostab Maamessi boksis A-19 täiskasvanutele puukentsefaliidivastast vaktsineerimist Confido Tartu Raatuse kliinik.

Loe lisaks

E: info@tartunaitused.ee
T: (+372) 742 1793
A: Friedrich Reinhold Kreutzwaldi 60, Tartu, Eesti

Messil näeme

Facebook
Youtube
Instagram
Privaatsustingimused
Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.

${i18n('all_tags')}

Ehitus ja Sisustus 2023

Jõululaat 2023

Maamess 2024

Motoexotica 2024

${tag}

${articleData.title}

${formatDate(articleData.created)}